Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ciche przemyślenia – wystawa praca Ewy Rosiek-Buszko

Od 4 lipca do 30 września zapraszamy na wystawę prac Ewy Rosiek- Buszko

pt. “CICHE PRZEMYŚLENIA”

w Muzeum Opactwa w Tyńcu. 

Wystawa jest czynna codziennie w godz. 10.00-18.00

O wystawie: 

Wystawa autorskich papierów ręcznie czerpanych.

O tej wystawie myślałam od chwili gdy po raz pierwszy odwiedziłam tyniecką galerię w 2019 roku. Planowałam określony zestaw prac i wydawało się że ten proces jest już zamknięty. Życie jednak pisze swój scenariusz. Wybuch pandemii spowodował wiele zmian, falę przemyśleń, analiz i refleksji. Ostatnie miesiące wyciszyły zgiełk codzienności, który nami zawładnął przez lata. Teraz wszystko sprawia wrażenie, że nagle się zatrzymało. Nastał czas skupienia, zamyśleń nad tym o czym w hałasie i nieustającej bieganinie zapominaliśmy. Czas wyciszenia i po trosze samotności. Artysta zwykle pracuje w samotności, ale tym razem wkoło było mnóstwo nowych trudnych emocji.

Materia w której pracuję od wielu lat to papier ręcznie czerpany. W czasie pobytów w Japonii zachwycił mnie japoński papier Washi. Poznałam tajniki trudnej sztuki ręcznego czerpanie papieru zarówno w japońskim Mino jak i w Polsce, w dusznickiej papierni. Czerpanie papieru wymaga cierpliwości i koncentracji. Praca twórcza, jeśli ma być autentyczna, wymaga analizy doświadczeń które w sobie gromadzimy. Pandemia spotęgowała wszystkie nagromadzone emocje, a odosobnienie pozwoliło na pracę w głębokim skupieniu. Wiosna, budząca się przyroda i nagłe ogłoszona pandemia, zawieszenie życia w bezruchu, strach o jutro, najbliższych, jak również o globalną przyszłość Świata. To wszystko zdeterminowało tematy poruszane w moich najnowszych pracach.

Delikatność i transparentność japońskiego papieru Washi połączona z szorstkością papierów, które czerpię ręcznie w Polsce, daje efekty zachwycające. Niektóre tematy wymagały ekspresyjnego rysunku ołówkiem na dużym formacie, inne delikatności haftu. Używając tuszu, druku, uzyskałam unikatowe papiery ręcznie czerpane pozwalające na zilustrowanie moich emocji i nurtujących mnie problemów.

Wynikową mojej pracy stały się autorskie cykle papierów ręcznie czerpanych pt. „POLIPTYK PANDEMICZNY”, „DAY BY DAY WITH YOU”, „MY WAY” czy też kontynuowane od lat papiery z cyklu „WADAKO”.

Droga którą każdy z nas wędruje do jakiegoś wcześniej obranego celu, wiara, misja którą niesiemy, odpowiedzialność za nasze czyny i decyzje  to sprawy uniwersalne, zapewne dotyczące nas wszystkich. Nie chcę o nich „krzyczeć” wystarczy ciche szeptanie, ascetyczny sygnał, że o nich wciąż pamiętam. Jeśli zwiedzający moją wystawę poczują te wibracje i zastanowią się przez chwilę nad tym co sami czują w tym niezwykłym czasie pandemii, to wspaniale. To cel dla którego zdecydowałam się pokazać moje najnowsze prace.

Zapraszam na chwilę cichego przemyślenia do tynieckiej galerii.

                                                                                              Ewa Rosiek-Buszko

O autorce:

Ewa Rosiek-Buszko mieszka i pracuje w Krakowie. W 1979 r. dyplom na Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Krakowie. Nauczyciel dyplomowany. Tworzy autorskie papiery ręcznie czerpane, tkaninę i ceramikę unikatową, pastele i akwarele. Współzałożycielka i kuratorka wystaw działającej od 1991 roku śląskiej Grupy Przekaz. Od 1979 r. członek ZPAP. Autorka cyklu wystaw “Paper Gami” oraz idei projektu WASHI no FUSHIGI – TAJEMNICA PAPIERU realizowanego w Polsce i Japonii w 2019 – 2020 roku.

Ważniejsze wystawy indywidualne (z ostatnich 10 lat): 2019 “Paper Gami – Image – Tajemnica Papieru”, Wejherowo – wystawa towarzysząca 11 Baltic Mini Textile Triennale – Gdynia 2019 2019 “Paper in Red”- Krakowskie Spotkania Artystyczne – Dialogi – Galeria RAVEN – Kraków 2018 “Paper Gami – Image”- BWA Kielce 2013 “Ślady obecności” Muzeum Manggha – Kraków 2009 wystawa jubileuszowa XXX lecia pracy twórczej – Centralne Muzeum Włókiennictwa – Łódź 2009 Polnisches Kulturzentrum – Monachium – Niemcy
Ważniejsze wystawy zbiorowe: 2020 “Washi no Fushigi – Mystery of Paper”- Gifu – Japonia 2019 “Washi no Fushigi – Tajemnica Papieru” – Muzeum Manggha – Kraków, Mino – Japonia 2018 “Washi Etegami Picture Letter” – Mino – Japonia 2014 “White and Emptiness” – Londyn – Anglia
Nagrody i wyróżnienia: 2019 Stypendium Instytutu im Adama Mickiewicza 2019 Stypendium Twórcze Miasta Krakowa 2007 medal na II Międzynarodowym Festiwalu Tkaniny Artystycznej – Kraków 2003 Stypendium Twórcze ”Artists in Residence’03 Mino Paper Art Village Project” w Japonii
Prace w kolekcjach: Muzeum Śląskiego, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, Kunstforum Piaristen w Wiedniu, Mino – Washi Museum – Japonia