Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Europejskie Dni Dziedzictwa w opactwie tynieckim

Odzyskanie przez Polskę niepodległości umożliwiło reaktywację wielu instytucji zamkniętych w czasie rozbiorów. Po latach starań odrodziło się życie benedyktyńskie w Polsce i w tym roku obchodzimy 80. rocznicę powrotu benedyktynów do Tyńca  (1939-2019).

Z tej okazji zapraszamy w ramach tegorocznych EDD na cykl warsztatów i prelekcji poświęconych sztuce konserwacji i ochronie dziedzictwa kulturowego.  

8 września

Godz. 15.00 – Warsztaty rodzinne Patrz uważnie

Na warsztatach rodzinnych przyjrzymy się uważniej wiekowym zabytkom. Zobaczymy oryginalne dzieła sztuki, które znajdują się na wzgórzu od setek lat. Zastanowimy się, czy zachowały swój pierwotny blask lub czy potrzebna im była pomoc konserwatorska. Sprawdzimy też, czy sami możemy odnaleźć ślady zmian dokonywanych w przeszłości, czy potrafimy „czytać” z zabytków. Na koniec spróbujemy własnych sił, aby sprawdzić, jakie umiejętności przydatne są w pracy konserwatora.

Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują wcześniejsze zapisy: edukacja@benedyktyni.com

Godz. 16.30 – prelekcja br. dra hab. Michała Gronowskiego OSB na temat prac konserwatorskich prowadzonych w kościele opactwa.

15 września

Godz. 15.00 – warsztaty Sekrety konserwacji.

Konserwacja bezcennych dzieł sztuki wymaga wiedzy i doświadczenia. Na warsztatach rodzinnych pod okiem konserwatora poznamy różnorodne sposoby odnawiania i zabezpieczania dzieł sztuki. Będzie można sporo zobaczyć, podszkolić swoje umiejętności, a także zadać pytania dotyczące różnych technik artystycznych.

Temat spotkania: warsztaty tkackie

Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują wcześniejsze zapisy: edukacja@benedyktyni.com

Godz. 16.30 – zwiedzanie wystawy czasowej „Podnieśmy z ruin polskie Monte Cassino. 80. rocznica powrotu benedyktynów do Tyńca”

Wstęp na wydarzenia bezpłatny

Cały program Europejskich Dni Dziedzictwa