Skip to content Skip to footer

O nas

Fundacja Chronić Dobro kontynuuje zadania istniejącego wcześnie w Opactwie tynieckim Benedyktyńskiego Instytutu Kultury. Jej celem jest: ratowanie dziedzictwa kulturowego Opactwa Benedyktynów w Tyńcu oraz upowszechnianie duchowości benedyktyńskiej, a także promowanie kultury, tradycji, historii i edukacji związanej z dziedzictwem Opactwa Benedyktynów w Tyńcu.

Nazwa Fundacji nawiązuje do słów papieża Jana Pawła II, który w liście z okazji 950-lecia istnienia Opactwa tynieckiego przypomniał o roli św. Benedykta z Nursji, który „stanął, by chronić dobro”. Taką też rolę odgrywały klasztory benedyktyńskie przez kolejne wieki. Chcemy, żeby te słowa były nadal aktualne.

W codziennej działalności powyższe cele przekładają się przede wszystkim na propozycje dla przyjeżdżających do Tyńca gości – niezależnie od tego czy jest to turysta odwiedzający najstarszy klasztor w Polsce, osoba na rekreacyjnej wycieczce ścieżką rowerową lub promem czy gość szukający wyciszenia i duchowego wzmocnienia uczestnicząc w rekolekcjach i warsztatach – każdy jest oczekiwany i mile widziany w murach Opactwa.

Fundacja Chronić Dobro działa w następujących obszarach:

Muzeum: Fundacja sprawuje opiekę nad ekspozycjami Muzeum Opactwa i organizuje nowe wystawy. Prowadzimy również oprowadzanie z przewodnikami po tynieckim Opactwie.

 Edukacja: oferujemy szerokie spektrum warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zajęcia dla dzieci i młodzieży mają przede wszystkim charakter lekcji muzealnych przybliżających historię najstarszego klasztoru w Polsce i znaczenie benedyktynów w kulturze europejskiej. Do dorosłych kierujemy głównie warsztaty rękodzielnicze.

Kultura: Fundacja organizuje i współorganizuje z innymi podmiotami koncerty, konferencje, wystawy i inne projekty kulturalne oraz wolontariackie.

Projekty: w celu przybliżenia dziedzictwa benedyktyńskiego przygotowujemy projekty skierowanie do różnych grup odbiorców: dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów, rodzin oraz projekty popularyzujące turystycznie klasztor. Wspieramy również różne projekty popularnonaukowe i naukowe, takie jak konferencje czy wydawnictwa książkowe.

Zarząd Fundacji:

Wiktor Mrzygłód

 Prezes Zarządu,
 Manager Kultury

Antoni M. Leńczowski OSB

 Wiceprezes Zarządu

Michał T. Gronowski OSB

 Członek Zarządu,   Kustosz Muzeum

Karol Cetwiński OSB

 Sekretarz Zarządu

Komisja Rewizyjna:

Bartosz Wsół

 Przewodniczący Komisji

Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk

 Członek Komisji

Jacek Elsner

 Członek Komisji

Statut Fundacji Chronić Dobro

Nazwa fundacji nawiązuje do słów Jana Pawła II, który w liście z okazji 950-lecia opactwa tynieckiego przypomniał o roli św. Benedykta, który „stanął, by chronić dobro”. Taką też rolę odgrywały klasztory benedyktyńskie przez kolejne wieki. Chcemy, żeby te słowa nadal były aktualne...

Sprawozdania merytoryczne

Sprawozdania finansowe