Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kolejna medytacja muzyczna w Tyńcu – Amerykański Chór Menonicki

Dwoma owacjami na stojąco zakończył się w niedzielne popołudnie w opactwie tynieckim koncert Amerykańskiego Chóru Menonickiego pod dyrekcją Lloyda Kaufmanna. Zespół porwał publiczność, która szczelnie wypełniła widownię Sali Petrus, precyzją i dokładnością wykonania oraz nieukrywaną radością śpiewania.

Artyści, pochodzący z różnych wspólnot menonickich Stanów Zjednoczonych, zaprezentowali bardzo szeroki repertuar, zaskakując słuchaczy choreografią występu. W programie znalazły się zarówno utwory z kanonu muzyki chóralnej, rdzenne śpiewy amerykańskie, kompozycje afrykańskie  oraz bardzo niekonwencjonalnie zaaranżowane przez dyrygenta polskie pieśni religijne. Wśród nich znalazła się ulubiona przez bł. Jana Pawła II „Barka”.

Bardzo zróżnicowaną wiekowo publiczność chórzyści zaskakiwali nie tylko różnorodnością repertuaru, ale również wieloma językami, w których śpiewali prezentowane utwory. A czynili to, co warto podkreślić, w większości z pamięci. Nadto ujęli swych słuchaczy szlachetnością brzmienia głosów oraz wielkim zaangażowaniem wykonawczym.

Niedzielny koncert w Tyńcu był częścią dwutygodniowego tournee zespołu w wielu miastach Polski.