Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Prezentacja Antyfonarza opata Mścisława na wystawie “W klasztornym skryptorium”

21 i 22 lipca to wyjątkowe święto dla Muzeum Opactwa w Tyńcu. Dokładnie po 200 latach na dwa dni powróci do opactwa rękopis pergaminowy Antyfonarz opata Mścisława, powstały w skryptorium tynieckim i przez wieki służący mnichom w trakcie liturgii. 

Świętujecie z nami i nie przegapcie tej wyjątkowej okazji, gdyż dzieło należy do tzw. “obiektów skarbcowych” Biblioteki Narodowej, który na co dzień są nie eksponowane i nie wypożyczane, więc jest to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć rękopis w oryginale na żywo. 

Antyfonarz będzie prezentowany na wystawie “W klasztornym skryptorium” Więcej informacji

Godziny otwarcia wystawy:

sobota: 9.00-18.00

niedziela: 10.00-18.00

Zapraszamy 

Kilka słów o Antyfonarzu:

Kodeks wykonany za rządów opata Mścisława przez katedralisa Przybysława przed 1409 (kolofon). Drugi tom tego antyfonarza, zawierzający śpiewy na drugą połowę roku liturgicznego, zaginął lub został zniszczony. W XVI w. został na nowo oprawiony, wówczas też prawdopodobnie dodano karty papierowe. W 1632 sporządzono indeks  śpiewów umieszczony na kartach dodanych na końcu. W Tyńcu oznaczony sygnaturą 2 A1, zanotowaną na przedniej wklejce. Po kasacie Opactwa z częścią księgozbioru tynieckiego został przekazany w 1818 Uniwersytetowi Lwowskiemu (sygn. BUL Nr 413). Po drugiej wojnie światowej przejęty przez Biblioteką Narodową.

Zdaniem B. Miodońskiej iluminacje pozostają pod wpływem czeskiego stylu pięknego po roku 1400.

Rękopis zawiera  śpiewy de tempore od Adwentu do dwudziestej czwartej niedzieli po Zesłaniu Ducha Świętego. W tekście 10 iluminowanych inicjałów, w tym 6 figuralnych; na marginesach asymetryczne przedłużenia z wici roślinnych. Kolorystyka skomponowana z błękitu, różu, zieleni i złota.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa

Patronaty: