Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Weekendowe warsztaty “Ars Longa”

Zabytki upiększają przestrzeń wokół nas. Mamy poczucie, że łączą nas z poprzednimi pokoleniami i zostaną długo po nas. Jednak nawet najtrwalsza materia skazana jest na przemijanie i jak wiele bezcennych dzieł sztuki nie przetrwało do naszych czasów, tak też wiele niszczeje na naszych oczach. Są też szczęśliwie takie, które za naszego życia odzyskują dawny blask. Należy do nich opactwo tynieckie, w którym po długich latach odbudowy z ruin (od lat 40-tych do 2008 roku) regularnie prowadzone są prace konserwatorskie.

W związku z tym w jubileuszowym roku 80. rocznicy powrotu benedyktynów do Tyńca zapraszamy na cykl warsztatów poświęconych sztuce konserwacji i ochronie dziedzictwa kulturowego.

Warsztaty rodzinne Patrz uważnie

Na warsztatach rodzinnych przyjrzymy się uważniej wiekowym zabytkom. Zobaczymy oryginalne dzieła sztuki, które znajdują się na wzgórzu od setek lat. Zastanowimy się, czy zachowały swój pierwotny blask lub czy potrzebna im była pomoc konserwatorska. Sprawdzimy też, czy sami możemy odnaleźć ślady zmian dokonywanych w przeszłości, czy potrafimy „czytać” z zabytków. Na koniec spróbujemy własnych sił, aby sprawdzić, jakie umiejętności przydatne są w pracy konserwatora.

Terminy: 23 czerwca, 28 lipca, 11 sierpnia, 8 września, 20 października

Rozpoczęcie: Godz. 15.00

Prowadzi: Barbara Łepkowska z Fundacji Plenerownia, historyk sztuki, animatorka kultury.

Warsztaty Sekrety konserwacji

Konserwacja bezcennych dzieł sztuki wymaga wiedzy i doświadczenia. Na warsztatach pod okiem konserwatora poznamy różnorodne sposoby odnawiania i zabezpieczania dzieł sztuki. Będzie można sporo zobaczyć, podszkolić swoje umiejętności, a także zadać pytania dotyczące różnych technik artystycznych.

16 czerwca – odlewy gipsowe

21 lipca – pozłotnictwo – LISTA PEŁNA

18 sierpnia – stiukomarmur – LISTA PEŁNA

15 września – warsztaty tkackie LISTA PEŁNA

13 października – malarstwo temperowe LISTA PEŁNA

Rozpoczęcie: godz. 15.00

Prowadzenie: Izabela Wójcik – absolwentka Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki krakowskiej ASP na kierunku konserwacja i restauracja rzeźby.

Warsztaty “Sekrety konserwacji” przeznaczone dla osób dorosłych oraz rodzin z dziećmi w wieku od lat 10-ciu.

Warsztaty bezpłatne. Ilość miejsc ograniczona, o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

Obowiązują wcześniej zapisy na maila: edukacja@benedyktyni.com

Prosimy wysyłać zgłoszenia najpóźniej do piątku poprzedzającego dane wydarzenie, do godziny 16.00

Organizator: Fundacja Chronić Dobro

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu „Patriotyzm jutra”