Fundacja Chronić Dobro realizuje akcje wolontariackie przy Opactwie Benedyktynów w Tyńcu. Szczególnie często prowadzone są działania wpisujące się w cele statutowe Fundacji z zakresu popularyzacji dziedzictwa kulturowego Opactwa tynieckiego oraz ekologii i ochrony przyrody.
Wielokrotnie realizowane były różnorodne wydarzenia związane z klasztornymi ogrodami, m.in.: warsztaty zielarskie, przy okazji których przypominano uczestnikom tradycję klasztornych herbariów, czy pogadanki związane z historią przyklasztornych pasiek oraz praktyką hodowli pszczół.
Jesienią 2021 roku, w ramach projektu EkoLogos: spotkanie dla Wspólnego Domu, wolontariusze zrealizowali w dolnym ogrodzie klasztornym nasadzenia 160 grabów. Docelowo owe nasadzenia mają odtworzyć dawny „ciennik grabowy”, czyli korytarz uformowany ze szpalerów drzew po obu stronach alejki, który prawdopodobnie znajdował się tutaj w ramach XVIII-wiecznych założeń ogrodowych opata Floriana Janowskiego OSB. Do akcji wolontariackiej włączyli się uczestnicy projektu, w tym pracownicy Caritas Laudato sì, Fundacji Aeris Futuro, sercańskiej wytwórni Coriss, Charity Shop Kraków, studenci Koła Naukowego Teologów z UPJPII, oraz osoby prywatne. W maju 2024 roku, znów we współpracy z pracownikami Fundacji Aeris Futuro, ale też razem z pracownikami firmy SoftServe oraz uczniami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 4 w Krakowie, posadziliśmy 30 dużych lip wzdłuż południowego muru dolnego ogrodu Opactwa. Po raz drugi podjęliśmy w ten sposób dawną inicjatywę opata Janowskiego, któremu przypisuje się stworzenie alei lipowej w Tyńcu. Mamy nadzieję, że za kilkanaście lat z kwiatów lip ucieszą się
również pszczoły z przyklasztornej pasieki. Do działań w ogrodach klasztornych przyłączyli się również Skauci z Hufca Skawina, którzy w roku 2024 pomogli w porządkowaniu terenów zielonych po pracach remontowych prowadzonych przy Opactwie tynieckim.
Na przestrzeni lat 2022-2025 wielokrotnie gościliśmy uczniów Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Krakowie wraz z opiekunką uczniów wolontariuszy, p. Iwoną Wrońską- Stopą. Młodzi wolontariusze okazali się niezwykle pracowici, gdyż pieczołowicie wykonywali najróżniejsze zadania: plewienie herbarium i ścieżki spacerowej, dosadzanie nowych ziół, podlewanie roślin, usuwanie ziem z kretowisk, usuwanie gruzu z terenów zielonych, usuwanie gałęzi po przycinkach. Bardzo cieszy nas widok młodzieży, która chce wracać do Tyńca, by móc popracować w naturze i spędzić czas w tysiącletnim Opactwie. W maju 2025 r. tę zacieśniającą się współpracę udało się przypieczętować oficjalną umową pomiędzy naszą Fundacją a Szkołą im. Świętej Jadwigi Królowej. Mamy nadzieję, że ta kooperacja przyniesie wiele dobrych owoców obu stronom, a zwłaszcza samej naturze.
Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim wolontariuszom, którzy włączyli się do działań na rzecz utrzymania Opactwa tynieckiego oraz na rzecz przyrody. Ufamy, że ludzi dobrej woli nigdy w Tyńcu nie zabraknie, a my zdołamy odwdzięczyć się zawsze na miarę okazanej Opactwu pomocy.









