Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Wystawa miniatur “Ogród dziwny”

W czwartek  4 sierpnia o godz. 15.00 zapraszamy na wernisaż nowej wystawy pt.:

OGRÓD DZIWNY

 Wystawa gromadzi miniatury wykonane wedle średniowiecznych technik, których wspólnym mianownikiem jest DRZEWO.

Są to miniatury z rękopisów religijnych, gdzie w scenerii, takiej, jak ją postrzegali średniowieczni artyści,  dzieją się wydarzenia biblijne.

Oto pod drzewem przysiadł św.Jan. Wśród drzew ogrodu oliwnego rozgrywa się dramat Pojmania Jezusa. Pod drzewami Adam i Ewa kuszeni są przez Szatana.

Niektóre  z tych drzew rozpoznamy, niektóre są swobodną interpretacją artysty i dziś ze zdumieniem patrzymy na oryginalne formy nieistniejących gatunków.

Naturalnym tłem bestiariuszy jest także świat przyrody, dlatego na wystawie znalazły się przedstawienia zwierząt. Oto pantera, koń,  czy też szczególny rodzaj kaczek rosnących na drzewach.

Znalazły się  też na wystawie miniatury, których głównym bohaterem jest drzewo. Przedstawienia te pochodzą z średniowiecznych ksiąg przyrodniczych, opisujących różnorodność występujących wtedy roślin.

Drzewa towarzyszą średniowiecznemu człowiekowi na co dzień. Jedne uprawia i żywi się ich owocami. Inne podziwia. Niektórych się lęka – gdy w wielkiej liczbie otaczają go ciemnym borem.

Dla wierzącego człowieka średniowiecza drzewo to wieloznaczny symbol: drzewo poznania dobra i zła a jednocześnie zapowiedź innego drzewa, na którym dokona się Zbawienie.

Prace wykonała Barbara Bodziony jej Uczniowie i Przyjaciele, a czułą opieką kuratorską objęła Anna Gawrońska.

Sala Petrus Wielkiej Ruiny.

Wstęp wolny.