Skip to content Skip to footer

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu

Benedyktyni w Tyńcu podejmują działalność rekolekcyjną, kulturową, intelektualną, edukacyjną, duszpasterską. Jest możliwość pracy bardzo otwartej, ale również zamkniętej (w ciszy biblioteki czy klasztornego archiwum).

TYNIEC Wydawnictwo Benedyktynów

Wydawnictwo Benedyktynów Tyniec od początku swego istnienia (1991) stara się przedstawiać i promować najbardziej interesujące i wartościowe teksty z tradycji duchowej chrześcijaństwa czerpiącej obficie z doświadczenia mnichów.

Instytut Monastyczny

Głównym celem działalności Instytutu Monastycznego jest szukanie Boga dla wspólnego dobra, w służbie Kościoła, dla zbawienia dusz i dla chwały Bożej. Środkiem temu służącym będzie upowszechnianie duchowości, historii i teologii monastycznej, zwłaszcza benedyktyńskiej.

Browar Benedyktynów Tynieckich

Tinecia to piwo warzone przez benedyktynów z opactwa w Tyńcu. Klasztor, choć przez stulecia miał browar folwarczny, dziś nie posiada aparatury koniecznej do produkcji piwa na większą skalę.

Dom Gości

Dom Gości jest częścią klasztoru – domu mnichów, gdzie modlą się oni i pracują. Od prawie 1000 lat żyją tu ludzie szukający Boga. Jeśli chcesz, możesz włączyć się w rytm ich pracy i modlitwy. W razie potrzeby możesz też skorzystać z rozmowy indywidualnej z którymś z Ojców. Życzymy Ci, byś doświadczył tu błogosławieństwa pokoju.

 

Sklep klasztorny

Serdecznie zapraszamy do naszego SKLEPU KLASZTORNEGO, który rozpoczął działalność w czerwcu 2020 r. W ofercie posiada produkty spożywcze, produkty regionalne, zielarskie, suplementy, słodycze i ciastka oraz dewocjonalia i produkty ręcznie wykonywane przez zakonników z kilku klasztorów benedyktyńskich. 
Wejście do sklepu z dziedzińca klasztornego. 

Tyniec.tv

Za pośrednictwem strony internetowej www.tyniec.tv można na żywo uczestniczyć w Monastycznej Liturgii Godzin odmawianej codziennie przez tynieckich benedyktynów. Jest to prawdopodobnie jedyny na świecie klasztor, który transmituje na żywo w Internecie całą swoją Liturgię Godzin.

Dlaczego Tyniec?

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu to najstarszy, istniejący klasztor w Polsce. W swej prawie tysiącletniej historii był świadkiem kształtowania się Państwa Polskiego i ważnym ośrodkiem kultury i duchowości przez wiele wieków. Jan Długosz w czasie swojej bytności w klasztorze w 1467 roku opisuje Tyniec jako „piękny klejnot Ojczyzny”.

Współcześnie po latach kasaty i ruiny opactwo tynieckie jest największą wspólnotą benedyktyńską w Polsce, której rytm dnia nadal wyznacza Liturgia godzin, a życie oparte jest na 1500-letniej Regule św. Benedykta. Klasztor otwarty jest dla wszystkich, zarówno pielgrzymów pragnących czerpać z duchowości benedyktyńskiej, jak i turystów, zainteresowanych historią i pięknem miejsca.

Jest bardzo wiele powodów by odwiedzić opactwo tynieckie:

  • zwiedzanie najstarszego polskiego klasztoru
  • Muzeum Opactwa w Tyńcu: ekspozycja stała i wystawy czasowe
  • możliwość pobytu w Domu Gości indywidualnie, jak i na zorganizowanych warsztatach i rekolekcjach
  • Liturgia Godzin wraz z mnichami w kościele
  • miejsce na wyciszenie, spowiedź, medytację
  • uczestnictwo w Mszy świętej
  • możliwość uczestniczenia w warsztatach edukacyjnych
  • restauracja, kawiarnia, księgarnia, sklep
  • ścieżki rowerowe i spacerowe wokół klasztoru

Zapraszamy