Skip to content Skip to footer

Muzeum Opactwa
Benedyktynów w Tyńcu

Ekspozycja stała

W podziemiach budynku dawnej biblioteki klasztornej prezentowana jest ekspozycja zabytków związanych z historią tynieckiego Opactwa.

W pomieszczeniach podziemia, w ramach wystawy stałej, można zobaczyć romańskie detale architektoniczne (kapitele, trzonki i bazy kolumn, fragmenty XIII-wiecznych płytek posadzkowych z kościoła), kopię kielicha i pateny pochodzących z jednego z pierwszych pochówków opackich – odkryte podczas wykopalisk na terenie kościoła w latach 60. XX w. Zachowane kapitele kolumn z przełomu XI i XII w., zdobione ornamentem roślinno-geometrycznym należą do najpiękniejszych przykładów polskiej sztuki romańskiej.
W piwnicach prezentowana jest również część zbioru zabytków archeologicznych, które są plonem badań wykopaliskowych, prowadzonych na przełomie lat 40-tych i 50-tych XX w. przez dr-a Gabriela Lenczyka podczas odbudowy klasztoru. Najstarszą grupę zabytków stanowią narzędzia krzemienne i fragmenty naczyń glinianych, związane z funkcjonowaniem w tym miejscu niewielkiej osady ludności neolitycznej – jednej z pierwszych grup rolników na terenie Polski oraz inne pozostałości osadnictwa z kilku epok o wyjątkowym znaczeniu dla rekonstrukcji pradziejów i okresu wczesnohistorycznego Polski.

Cennik biletów

Przy zakupie biletu na zwiedzanie Opactwa wstęp do muzeum jest za darmo.

Normalny

  15 zł

Ulgowy

  10 zł

Godziny otwarcia

Od kwietnia do października:

Poniedziałek – Piątek

  9:30 – 17:00

Sobota

  10:00 – 17:00

Niedziela

  11:00 – 18:00

Od listopada do marca:

Poniedziałek – Piątek

  9:30 – 17:00

Sobota

  10:00 – 16:00

Niedziela

  10:00 – 16:00

Ostatnie wejście na wystawy następuje na 15 minut przed godziną zamknięcia muzeum.

//

The last entry to the exhibitions is at 15 minutes before the museum’s closing time.

TICKETS

When buying a sightseeing tour, admission to the museum is for free.

Regular

  15 PLN

Reduced

  10 PLN

OPENING HOURS

April-October:

Monday – Friday

  9:30 – 17:00

Saturday

  10:00 – 17:00

Sunday

  11:00 – 18:00

November-March:

Monday – Friday

  9:30 – 17:00

Saturday

  10:00 – 16:00

Sunday

  10:00 – 16:00

Osoby z niepełnosprawnościami

Serdecznie zapraszamy do Opactwa tynieckiego także osoby z różnymi dysfunkcjami. Staramy się, żeby pomimo barier architektonicznych wynikających z prawie tysiącletniej historii klasztoru, miejsce to było jak najbardziej otwarte dla każdego.

1. Osoby z niepełnosprawnościami mogą parkować na czas wizyty na dziedzińcu klasztornym. Przed wjazdem na dziedziniec przy szlabanie jest dzwonek, prosimy o kontakt z recepcją.

2. W muzeum dostępna jest również dotykowa makieta Opactwa, dająca wyobrażenie jego kształtu osobom niewidomym lub słabowidzącym.

3. Na parterze skrzydła Opactwa, w którym mieści się Muzeum dostępna jest także przestronna toaleta przystosowana do potrzeb osób starszych i z niepełnosprawnościami.

4. Ponadto Muzeum i Dom Gości wyposażone są w windy przystosowane dla osób z trudnościami w przemieszczaniu się.

Best Choice for Creatives
This Pop-up Is Included in the Theme
Purchase Ozeum