Skip to content Skip to footer

FAQ, czyli typowe pytania do muzeum

Przejdź do podstrony: Muzeum

Nie. Zwiedzanie Opactwa tynieckiego odbywa się jedynie z przewodnikiem. Może to być nasz przewodnik muzealny, który oprowadza codziennie co godzinę, z wyjątkiem niedziel, gdy zwiedzanie rozpoczyna się dopiero od godziny 14:00 ze względu na Msze święte w kościele. Może to być też zewnętrzny przewodnik krakowski, który deklaruje, że został przeszkolony przez nasze muzeum.

Oprowadzanie trwa około 45-55 minut.

Muzeum prezentuje fragmenty architektoniczne pochodzące z najstarszych, romańskich zabudowań klasztornych, jakie powstały na Wzgórzu tynieckim. Są to zarazem jedne z najwcześniejszych pozostałości architektonicznych w Polsce, pochodzące z okresu sztuki romańskiej.

W muzeum zebrane są również znaleziska archeologiczne pochodzące sprzed okresu fundacji klasztoru na Wzgórzu tynieckim, sięgające czasów pogańskich kultur i ludów zamieszkujących te tereny jeszcze przed powstaniem państwa polskiego.

Oprócz części stałej muzeum, organizowane są również zmienne wystawy czasowe. Ukazują one szczegółowe aspekty dziedzictwa kulturowego Benedyktynów i konkretnie klasztoru tynieckiego, jak również podejmują one tematy wchodzące w zakres sztuk plastycznych.

Po Opactwie tynieckim oprowadzają nasi wyszkoleni przewodnicy muzealni, którzy obecni są w muzeum codziennie o określonych godzinach (zobacz: Zwiedzanie Opactwa).

Uprawnienie do oprowadzania po Opactwie tynieckim posiadają też niektórzy zewnętrzni przewodnicy krakowscy, którzy zostali przeszkoleni w naszym muzeum i deklarują możliwość oprowadzania po Opactwie.

Choć Opactwo tynieckie znajduje się około 12 km od centrum Krakowa, zdecydowanie warto tu przyjechać, gdyż turyści mogą spędzić tu dobrych kilka godzin, aby:

 •  zwiedzić najstarszy klasztor w Polsce, którego 1000-letnia historia jest niemal tak długa, jak samego państwa polskiego;
 • spędzić czas na modlitwie w barokowym kościele klasztornym, a nawet wysłuchać codziennego nabożeństwa Nieszporów (o 17:00) ze śpiewem gregoriańskim po łacinie;
 • wypić kawę i zjeść coś słodkiego w klasztornej kawiarni usytuowanej na tarasie tuż przy zboczu wzgórza tynieckiego, z niesamowitym widokiem na Wisłę i góry;
 • odwiedzić muzeum i odkryć zabytki architektoniczne pochodzące z najstarszego kościoła romańskiego;
 • nabyć w klasztornym sklepie miód z klasztornej pasieki lub piwo Tinecia ważone osobiście przez mnichów, a także inne ręczne wyroby tutejszych mnichów;
 • poczęstować się słodkościami od Sióstr Benedyktynek ze Staniątek, które w Tyńcu mają swój sklepik;
 • zanurzyć się w lekturze wielu różnych książek oferowanych przez klasztorną księgarnię, których większość jest wydawana przez miejscowe klasztorne wydawnictwo;
 • w weekendy obiadować można w klasztornej restauracji;
 • dla osób chcących dłużej korzystać z uroków tynieckiego wzgórza istnieje możliwość pobytu w Domu Gości Opactwa;
 • warto śledzić aktualności, gdyż latem w Tyńcu odbywają się tradycyjne Tynieckie Recitale Organowe, a nadto festiwal Cracovia Sacra; poza tym mniej więcej co roku prezentowana jest w muzeum nowa wystawa czasowa.

Rezerwację można zrealizować poprzez wiadomość mailową, na adres recepcji Muzeum: muzeum@chronicdobro.org, lub telefonicznie, dzwoniąc na numer recepcji Muzeum: +48 503 032 420.

Tak. Muzeum posiada bardzo bogatą ofertę warsztatową, na różne sposoby związaną z kulturowym dziedzictwem tynieckiego klasztoru benedyktyńskiego. Począwszy od zajęć kaligrafii w klasztornym skryptorium, przez lepienie naczyń z gliny, szycie własnych notatników i ozdabianie toreb romańskimi wzorami, aż po gry terenowe, spacery fotograficzne i tworzenie ekologicznych świec zapachowych.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą warsztatową muzeum opisaną w zakładce „Warsztaty”.

Maksymalny rozmiar grupy zwiedzającej Opactwo z przewodnikiem: 40 osób.

Maksymalny rozmiar grupy na warsztaty „W klasztornych murach”, „Strażnicy tajemnic”, „Historia książki”, „Na tropie dziedzictwa”, „(Nie)święci garnki lepią”, „U źródeł Polski”, „Sztuka patrzenia”: 30 osób.

Maksymalny rozmiar grupy na warsztaty „Spacery fotograficzne”: 40 osób.

Maksymalny rozmiar grupy na warsztaty „W średniowiecznym skryptorium”: 22 osoby.

Maksymalny rozmiar grupy na warsztaty „introligatorskie”: 25 osób.

Maksymalny rozmiar grupy na warsztaty „Wzornictwo romańskie – sztuka zdobienia toreb” i warsztaty zimowe/bożonarodzeniowe: 20 osób.

Z Krakowa do Tyńca kursują 2 linie autobusów: 112 oraz 203.

Linia 112 wyjeżdża z przystanku „Rondo Grunwaldzkie” przy Centrum Kongresowym ICE, blisko Wisły i mostu Grunwaldzkiego naprzeciwko Wawelu.

Z kolei linia 203 odjeżdża z przystanku „Czerwone Maki P+R”, gdzie bieg kończą liczne tramwaje, m.in. 52, do którego można wsiąść przy dworcu i Galerii krakowskiej.

Wejście do muzeum tynieckiego znajduje się na końcu dziedzińca klasztornego, pomiędzy dużą drewnianą studnią po lewej stronie a wejściem do sklepu klasztornego po prawej stronie.

To pytanie pojawia się bardzo często ze strony odwiedzających Opactwo turystów.

Zbadaliśmy więc sprawę, przeprowadziliśmy wywiady środowiskowe i stwierdziliśmy, że żyjący obecnie mnisi nie śpią w trumnach, gdyż jest to niewygodne, a każdy mnich potrzebuje się wyspać, gdyż co dzień czeka go w Opactwie wiele pracy.

Pytanie o komnaty zapewne wiąże się z pytaniem o zamek. Jednak mnisi nie mieszkają w komnatach, tylko w pokojach, które tradycyjnie nazywa się „celami”. Reguła św. Benedykta nakazuje, by cele były urządzone w sposób prosty i skromny. Mnisi nie powinni posiadać w nich rzeczy zbędnych, które mogłyby odwracać uwagę od rzeczy i spraw ważnych. Posiłki spożywają oni w refektarzu, zbiory książek zgromadzone są w klasztornej bibliotece, więc w pokoju potrzeba łóżka, szafy, biurka, krzesła, umywalki. Nieduży, prosty pokój.

Tak. Przy Opactwie znajdują się 3 bezpłatne parkingi samochodowe.

 • Najmniejszy i najbliżej usytuowany znajduje się pod murami klasztornymi, przy czarnym krzyżu z literami „C-S-P-B”, u początku pochyłej ku górze i wybrukowanej drogi, odbijającej w lewo od ul. Benedyktyńskiej (przy wejściu na cmentarz), jadąc w stronę rzeki Wisły.
 • Drugi, większy parking znajduje się za skrzyżowaniem ulic Benedyktyńskiej i Dziewiarzy, u stóp cmentarza, po prawej stronie ulicy Benedyktyńskiej (jadąc w stronę rzeki Wisły), a naprzeciwko czarnej bramy Opactwa. Jest to duże, nieco pochyłe pole pokryte trawą.
 • Trzeci duży parking znajduje się przy samym brzegu rzeki Wisły. Trzeba dojechać do końca ulicy Benedyktyńskiej.

Tak.

 • Na wzgórzu Opactwa znajduje się kawiarnia z tarasami z widokiem na Wisłę i góry Beskidy. Kawiarnia jest czynna w weekendy w godzinach 10:00-18:00.
 • Z kolei w tygodniu otwarta jest dla turystów restauracja Mnisze co nieco, czynna od pn do pt w godzinach 10:00-18:00 oraz w weekendy w godzinach 11:00-19:00.
 • Co więcej, dla grup zorganizowanych istnieje możliwość zamówienia posiłków z kuchni klasztornej, w specjalnie przygotowanej sali. Niezależnie od tego, czy grupa zamawia zwiedzanie bądź warsztaty, czy nic nie rezerwuje. W tym celu należy z wyprzedzeniem skontaktować się z przedstawicielką Domu Gości Opactwa:
  Elżbieta Molenda, specjalista ds. Kluczowych Klientów, tel.: +48 797 002 002, e.molenda@jg.benedyktyni.com.

To pytanie również często się pojawia i wiąże się z kilkoma historycznymi zawiłościami. Czas je wyjaśnić.

Po pierwsze, w Tyńcu znajduje się Opactwo, zabudowania klasztorne, nawet pozostałości dawnych fortyfikacji, ale nie zamek. Rzeczywiście dawniej mawiano o „zamku tynieckim”, ale chodziło wtedy o ufortyfikowaną rezydencję Opata, dziś tzw. „Opatówkę”.

Po drugie, w Opactwie tynieckim nie mieszka św. Benedykt, tylko mnisi żyjący według Reguły św. Benedykta. Dziś nazywamy ich „Benedyktynami”, a dawniej mówiono o nich „czarni mnisi”, ze względu na czarny kolor habitów, w odróżnieniu od Kamedułów czy Cystersów, którzy noszą habity białe.