Skip to content Skip to footer

Strażnicy tajemnic. Co to jest dziedzictwo kulturowe?

Czym jest dziedzictwo kulturowe? Czy warto chronić zabytki? Czy w planach na przyszłość powinno się uwzględniać myśl o tym co dawne?

Warsztaty mają za zadanie uczulić młodzież na znaczenie ochrony zabytków. W czasie zwiedzania klasztoru, dyskusji i zadań wykonywanych grupowo uczestnicy będą mogli zastanowić się nad znaczeniem dziedzictwa kulturowego.

Wiek uczestników: od klas 5

Wielkość grupy: minimum 10 osób, maximum 30 osób

Czas trwania warsztatów ze zwiedzaniem: 1,5 godz.

Koszt od osoby ze zwiedzaniem i materiałami: 35 zł

W ramach projektu „Wolontariat dla dziedzictwa” współfinansowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa powstała gra STRAŻNICY TAJEMNIC poświęcona dziedzictwu kulturowemu.

Gra została przygotowana z myślą o wykorzystaniu jej m.in. na lekcjach historii, spotkaniach kółek regionalnych, szkolnych wycieczkach czy przy projektach uczniowskich. Świetnie nadaje się jako narzędzie motywujące do poznawania dziejów wybranego zabytku, odkrywania historii miejsca i jego mieszkańców. Może dotyczyć obiektów zarówno znanych, jak i zupełnie zapomnianych. Skłania do uważnego patrzenia i interpretacji, ćwiczy samodzielne myślenie, ale również pracę w grupie. Jej atutem jest to, że może dotyczyć dziedzictwa kulturowego dowolnie wybranego obszaru.

Gra polega na układaniu zagadek w grupach, a następnie rozwiązywaniu ich przez pozostałe drużyny.

POBIERZ PDF:

Zachęcamy do zabawy i wspólnego odkrywania piękna dziedzictwa kulturowego. Mamy nadzieję, iż poprzez bliższe poznanie zabytków młodzież przychylniejszym okiem spojrzy na to, co „stare” i dostrzeże w bogactwie naszej kultury i historii wartość, którą warto chronić i zachowywać dla następnych pokoleń.

Autorzy gry: Marta Graczyńska, Piotr Idziak, Barbara Łepkowska, Marta Sztwiertnia, Sebastian Wacięga, Katarzyna Zarzycka

Projekt graficzny: Magda Maruszka

Informacje, zamówienia:

Wszystkie warsztaty połączone są ze zwiedzaniem Opactwa z przewodnikiem.

Tel.: (+48) 503 032 420; od poniedziałku do piątku w godz.: 10:00–16:00.
Po rezerwacji telefonicznej prosimy o potwierdzenie zgłoszenia grupy na warsztaty drogą mailową na adres: muzeum@chronicdobro.org

Udzielenie zgody na przetwarzanie danych jest dobrowolne, z tym, że odmowa udzielenia zgody uniemożliwia wzięcie udziału w działaniach Fundacji. Podane dane osobowe będą przetwarzane tylko w celu i przez czas niezbędny dla zapewnienia udziału w działaniach Fundacji. O tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane dowiesz się z naszej polityki prywatności.