Weekendowe warsztaty "W średniowiecznym skryptorium" (sezon letni)
Zanurz się w średniowiecznym świecie pisma - pisanie gęsim piórem w Tyńcu!
Czy kiedykolwiek marzyłeś, by choć na chwilę przenieść się w czasie i poczuć się jak średniowieczny skryba? Fundacja Chronić Dobro zaprasza Cię na wyjątkowe, weekendowe warsztaty „W średniowiecznym skryptorium” – otwarte dla wszystkich, niezależnie od umiejętności czy doświadczenia!
W wakacyjne soboty otwieramy dla uczestników indywidualnych i rodzin drzwi do naszego skryptorium mieszczącego się w zabytkowej części Opactwa Benedyktynów w Tyńcu, tuż przy klasztornych krużgankach.
Czego nauczysz się podczas warsztatów?
- jak ostrzyć gęsie pióro i tworzyć tradycyjny atrament,
- z czego powstawały karty średniowiecznych ksiąg,
- kim był skryba i jakie tajniki skrywał jego fach,
- jak zapisać alfabet w dawnych krojach pisma i odwzorować fragmenty tekstów łacińskich.


Pod okiem naszej wykwalifikowanej edukatorki Ewy Adamskiej-Starczyńskiej każdy uczestnik warsztatów spróbuje swoich sił w pisaniu, poznając nie tylko technikę, ale i atmosferę pracy średniowiecznego skryby.
Podczas warsztatów zapewniamy wsparcie naszej edukatorki, dużo przydatnej wiedzy, inspirującą, twórczą atmosferę, wszelkie niezbędne materiały, a dla zainteresowanych zwiedzanie Opactwa z przewodnikiem.
WAŻNE! Warsztaty nie wymagają od ich uczestników żadnego wcześniejszego przygotowania ani specjalnych umiejętności.
Odkryj piękno ręcznego pisma i doświadcz niemalże tysiącletniej historii tynieckiego Opactwa. Zapisz się na warsztaty i zostaw swój ślad… atramentem!
Terminy:
- 12 lipca 2025 r. (sobota), godz. 11:00
- 9 sierpnia 2025 r. (sobota), godz. 11:00.
Warsztaty trwają około 60 minut. Po warsztatach istnieje możliwość zwiedzania opactwa z przewodnikiem o godzinie 12:00.
Cena:
- Udział w warsztatach: 40zł/os.
- Udział w warsztatach + bilet na zwiedzanie Opactwa z przewodnikiem: 50zł/os.
Uczestnicy:
- wstęp dla dzieci i dorosłych, przy czym dzieci powyżej 12. roku życia mogą uczestniczyć w warsztatach samodzielnie, a dzieci poniżej 12. roku życia muszą być pod opieką rodzica/opiekuna (jeśli opiekun chce również czynnie uczestniczyć w warsztatach, zobowiązany jest zapłacić osobno także za siebie, natomiast jeśli tylko sprawuje opiekę, ma wstęp za darmo).
- Minimalna liczba uczestników: 5 osób.
- Maksymalna liczba uczestników w grupie: 20 osób.
Zapisy:
Obowiązują wcześniejsze zapisy przez formularz zgłoszeniowy poniżej lub przez Recepcję Muzeum: +48 503 032 420, warsztaty@chronicdobro.org.
Liczba miejsc ograniczona!
*w przypadku zbyt małej liczby uczestników organizator zastrzega sobie możliwość odwołania warsztatów.
Udzielenie zgody na przetwarzanie danych jest dobrowolne, z tym, że odmowa udzielenia zgody uniemożliwia wzięcie udziału w działaniach Fundacji. Podane dane osobowe będą przetwarzane tylko w celu i przez czas niezbędny dla zapewnienia udziału w działaniach Fundacji. O tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane dowiesz się z naszej polityki prywatności.