Koncert TRIBUTE TO KODÁLY w ramach festiwalu Muzyka w Starym Krakowie
50 rocznica śmierci Zoltána Kodály’a
Kościół Opactwa Benedyktynów w Tyńcu, 20 sierpnia godz. 16.00
Bilety do nabycia przed koncertem. Więcej informacji: kliknij tutaj
Program:
Zoltán Kodály (1882-1967)
Epigrams I-III
Laudes Organi
Missa Brevis: Introitus
MIssa Brevis: Kyrie&Gloria
Epigrams IV-VI
Missa Brevis: Credo
Preludium
Pange Lingua
Stabat Mater
Epigrams VII – IX
Missa Brevis: Sanctus&Benedictus
Missa Brevis: Agnus Dei
Wykonawcy:
OCTAVA ensemble
Zygmunt Magiera – kierownictwo artystyczne
Michał Białko – organy
OCTAVA ensemble – oktet wokalny, uznany przez krytyków muzycznych za jeden z najciekawszych zespołów wokalnych młodego pokolenia szybko ustalił swoją wiodącą pozycję wśród polskich zespołów kameralnych. Wielokrotny zwycięzca licznych festiwali i konkursów wokalnych; wśród zdobytych przez zespół nagród nie zabrakło najbardziej prestiżowej nagrody w dziedzinie polskiej chóralistyki Grand Prix 39′ edycji “Legnica Cantat”.
Szerokie zainteresowania artystyczne OCTAVA ensemble, pozwalają zespołowi sięgać po każdego rodzaju muzykę, od twórczości renesansowej po awangardowe koprodukcje z udziałem Krzysztofa Pendereckiego i Aphex Twin (Europejski Kongres Kultury, Wrocław 2011) albo Portishead i Goldfrapp (inauguracja nowej odsłony Trance na festiwalu Misteria Paschalia).
Specjalizację OCTAVA ensemble stanowi jednak muzyka XVI i XVII wieku. Zespół wpisuje się w trend historycznego wykonawstwa muzyki dawnej nagrywając płyty z utworami z przełomu renesansu i baroku (Missa Pulcherrima Pękiela – nominacja do nagrody FRYDERYK 2010, Missa Octava Hasslera – wyróżniona pochwalną recenzją w brytyjskim miesięczniku “Gramophone” – najbardziej liczącym się magazynie o muzyce klasycznej na świecie), a także tworząc wyjątkowy projekt AD RADICES MUSICAE – po raz pierwszy w Polsce przywracając regularne wykonywanie kompozycji polifonicznych we właściwym dla nich kontekście przedsoborowej liturgii.
Każdy występ OCTAVA ensemble zyskuje niezwykłą przychylność publiczności i krytyki.
Dyrektorem artystycznym zespołu jest Zygmunt Magiera.
Koncert zorganizowany przy współpracy Konsulatu Generalnego Republiki Węgierskiej w Krakowie.