Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Oratorium „Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu”

Serdecznie zapraszamy na koncert do kościoła opactwa w niedzielę 13 kwietnia, o godz. 16. 30.

Wstęp wolny

Oratorium “Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu” to jedna z najbardziej uduchowionych i subtelnych kompozycji Józefa Haydna. Jest ona muzyczną proklamacją wielkiej wiary kompozytora.

Pierwsze wykonanie utworu miało miejsce podczas nabożeństwa wielkopiątkowego w katedrze w Kadyksie w 1787 roku. Wydaje się, że sukces jaki odniosło oratorium, zachęcił Haydna do stworzenia kwartetowej wersji i to właśnie taką usłyszymy na koncercie.

Kompozycja ma formę cyklu siedmiu sonat instrumentalnych poprzedzonych introdukcją a zakończonych fragmentem, obrazującym trzęsienie ziemi. Do każdej sonaty wprowadza tekst zaczerpnięty z Ewangelii – słowa Chrystusa wypowiedziane przed śmiercią.

Wykonanie:

Messages Quartet w składzie:

Piotr Tarcholik – I skrzypce

Oriana Masternak – II skrzypce

Maria Dutka – altówka

Beata Urbanek-Kalinowska – wiolonczela

Maria Dutka

Piotr Tarcholik

 

Oriana Masternak

Beata Urbanek-Kalinowska

Messages Quartet tworzą współpracujący od wielu lat przy rożnych formacjach i projektach krakowscy artyści. Są to muzycy z bogatym doświadczeniem kameralnym, solistycznym i orkiestrowym, odnoszący sukcesy na całym świecie. Członkowie Messages Quartet to absolwenci i pedagodzy Krakowskiej Akademii Muzycznej, stypendyści Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureaci stypendiów Miasta Krakowa i wielu innych fundacji wspierających artystów. Mają na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień w krajowych i międzynarodowych konkursach.