Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Koncert Pino de Vittorio: Tarantelle della Puglia

W sobotę 9.05.2015 o godzinie 17.30 w sali Petrus tynieckiego opactwa odbędzie się koncert wybitnego włoskiego muzyka, pieśniarza i aktora Pino de Vittorio.

 Gościnnie: Antoni Pilch, wybitny polski lutnista z dworu na Wysokiej

Pino de Vittorio urodził się  w Leporano (prowincja Tarent). Początkowo związany był z muzyczno-teatralną formacją Pupi e Fresedde, popularyzującą tradycję południowych Włoch, którą założył z Angelo Savellim w roku 1976. Później jego mentorem został wielki reżyser Roberto De Simone, grał także u Luigiego i Federico Riccich. Z Cappella della Pietà de’ Turchini wykonuje dzieła epoki renesansu i baroku. Występował także z Accordone Ensamble z pieśniami neapolitańskimi.

Jego troską jest budowanie relacji miedzy muzyką ludową, muzyką ulicy a muzyką klasyczną. Szczególne znaczenie w dorobku artystycznym mają interpretacje muzyki neapolitańskiej, tarantell oraz muzyki sycylijskiej.

W 2006 roku nagrał płytę „Tarantella del Rimorso”, z muzyką włoskiego Południa. Część utworów z tej płyty będzie wchodziło w program koncertu. „Tarantelle del Rimorso” to zbiór pieśni i tańców, przede wszystkim z Apulii, ale także z innych, pobliskich regionów: z Gargano, z Salento i ze środkowej Apulii. Jak mówi sam Pino de Vittorio: „płyta ta powstała w wyniku poszukiwań w apulijskich wsiach, a jej bezpośrednim źródłem były nagrania rejestrujące śpiew sędziwych mieszkańców miejscowych wiosek”. Pieśnie te zostały przetworzone i wyciągnięte na światło dzienne. Pieśni wykonywane będą z klasyczną włoską chitarra battente.

Koncert Pino de Vittorio będzie podróżą do muzycznych korzeni południa Włoch; będziemy wędrować po Neapolu i innych miejscowościach regionu Puglii. Będziemy słuchać pieśni przeszłości, która tak porywają współczesnych.

Bilety: 20 zł do zakupienia bezpośrednio przed koncertem.

Ilość miejsc siedzących ograniczona

ZAPRASZAMY