Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Recital gitarowy Marcina Maślaka

Prawykonania współczesnych kompozycji na gitarę solo:

Marek Grucka- “Wariacje fraktalne”

Adrian Robak- “Ssonnattus”

oraz utwory J.Rodrigo, L. Berkeley’a, M. Llobeta, C. Domeniconiego.

22 listopada, godz. 17.00

Sala Petrus, Wielka Ruina w opactwie Benedyktynów w Tyńcu

Wstęp wolny

„Człowiekowi obdarzonemu wyobraźnią dźwiękową nie trudno jest wymyśleć muzykę.

Bez porównania trudniej jest znaleźć taką formę zapisu, by przekazywała intencje twórcy

w sposób wierny i szczegółowy.”

– Ludwik Erhardt

Prawykonania, które będą miały miejsce podczas recitalu Marcin Maślaka stanowią zwieńczenie współpracy gitarzysty z kompozytorami młodego pokolenia – doktorantami Akademii Muzycznej w Katowicach – Markiem Grucką oraz Adrianem Robakiem. Wyjątkowym elementem tej kooperacji jest fakt, iż twórcy Ci nie są gitarzystami. Tym samym myśl kompozytorska nie jest ograniczona możliwościami technicznymi instrumentu, dzięki czemu „Wariacje fraktalne” i „Ssonnattuss” charakteryzują się nieprzeciętnymi walorami wykonawczymi i wyjątkową estetyką brzmienia. Łącząc w sobie współczesne nurty muzyczne, wielobarwne osobowości artystyczne oraz indywidualne poczucie piękna stanowią intelektualną ucztę dla melomanów. Obok gitarowej moderny w programie znajdą się również kompozycje wybitnych twórców muzyki gitarowej m.in.: Joaquina Rodrigo i Lennoxa Berkeley’a.

Marcin Maślak – gitarzysta

Studiował w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach pod kierunkiem prof. AM dr hab. Wandy Palacz, oraz w Hochschule fuer Musik Franz Liszt w Weimarze w klasie gitary prof. Ricardo Gallena. Jest laureatem międzynarodowych konkursów gitarowych. Pobierał liczne lekcje mistrzowskie u m.in. Oscara Ghili (Włochy), Thomasa Mullera Peringa (Niemcy) czy Eleny Papandreu (Grecja). W kraju i za granicą koncertował jako solista, oraz w zespołach kameralnych. W ramach działalności koncertowej współpracował z takimi dyrygentami jak m.in. Massimiliano Caldi (Włochy), Kimcherie Lloyd (USA). Stypendysta Ministra Kultury za wybitne osiągnięcia artystyczne. Pedagog oraz doktorant w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Kompozytorzy:

Marek Grucka – ukończył z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej w Katowicach na kierunku kompozycja w klasie prof. Eugeniusza Knapika. Aktualnie jest doktorantem na tejże uczelni. Stypendysta MKiDN oraz laureat wielu konkursów kompozytorskich. Uczestnik kursów mistrzowskich u takich kompozytorów jak m.in. Per Norgard, Stefano Procaccioli, Louis Andriessen. W kręgach zainteresowań twórcy znajduje się zarówno muzyka akustyczna jak i elektroniczna. Marek Grucka kształcił się również w Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Brukseli w klasie Petera Swinnena. Jego kompozycje są wykonywane zarówno w Polsce jak i za granicą.

Adrian Robak –  studia kompozycji odbył w klasie prof. A. Lasonia w katowickiej Akademii Muzycznej, którą ukończył w 2008 roku (dyplom z wyróżnieniem). Studiował tamże równolegle Teorię Muzyki. W czasie toku studiów był dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wyróżniające wyniki w nauce. Jest kompozytorem utworów orkiestrowych, oratoryjno-kantatowych, kameralnych, chóralnych i elektronicznych, oraz muzyki filmowej(„Dni mojego życia”, „Klisze pamięci Mariana Kołodzieja”, „Misja Wolnego”). Adrian Robak obecnie jest wykładowcą na Akademii Muzycznej w Katowicach (Estetyka Muzyki, Propedeutyka Muzyki Współczesnej, Kształcenie Słuchu) Jest także słuchaczem studiów doktoranckich Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. E. Knapika.