Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Wystawa “W drodze” Ewy Dyakowskiej- Berbeki

Od 30 sierpnia do 10 października zapraszamy na wystawę

prac Ewy Dyakowskiej- Berbeki

zatytułowanej W drodze

Wystawę można zwiedzać codziennie od godz. 10.00 – 18.00.

Ze względu na konferencje odbywające się w sali wystawowej (sal Petrus, Wielka Ruina) wystąpią utrudnienia w zwiedzaniu w dniach: 6, 7, 14, 26 września oraz 3, 4 października.

Wstęp wolny.

  EWA DYAKOWSKA BERBEKA – Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Dyplom w pracowni prof. Jerzego Krechowicza w 1982  roku.  Od 1985 roku stale współpracuje z Teatrem Witkacego jako grafik i scenograf. Udział w  kilkudziesięciu wystawach w kraju i zagranicą. Prace w zbiorach Sanktuarium Matki Bożej  Fatimskiej na Krzeptówkach oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

O artystce słowami Arkadiusza Walocha:

Pisanie o sztuce jest zwykle sprawą niełatwą. Jednak w przypadku tego obrazowania, przy użyciu takiej wyrazowości, tak wyraźnie zgodnej z warstwą treściową i emocjonalną autorki wystawy, jestem spokojny, że również przekonywujące będzie moje zdanie o jej twórczości.

W moim rozumieniu twórczość ta jest  przeżywaniem  zarówno artystycznym, jak i intelektualnym i duchowym.

Z Ewą Dyakowską- Berbeka  łączą mnie nie tylko powiązania rodzinne, ale też zbliżony, podobny stan ducha i emocji w procesie pracy. Po prostu podobnie odczuwamy.

To sprawiło, że na jej życzenie wyrażam swoje zdanie o jej obrazach.

Jak przystało na absolwentkę szkoły gdańskiej, szkoły z tradycjami malarstwa kolorystycznego, w obrazach Ewy wyjątkowo prywatną bo naturalną własnością jest kolor.

Plama zawsze położona jest lekko, jakby od niechcenia. To daje obrazowi charakter i rozpoznawalność.

Ewa wie, że wszelką deformację w obrazowaniu, inicjuje emocja i temperament.

To jest widoczne  w  obrazach i uzasadnione. Obcując z  obrazami jesteśmy w bardzo osobistym niepowtarzalnym świecie. Tutaj wszystko jest uzasadnione i zgodne z przeżyciem.

Wyraźnie jest to w widoczne  w obrazach  z Janem  Pawłem II ,  tematach sakralnych oraz

w pejzażach górskich. Jest to rezultat szczególnego doświadczenia.

To są piękne obrazy dlatego, że doświadczone i przeżyte do końca.

Ewa Dyakowska- Berbeka należy do tych artystów dla których malowanie jest koniecznością i pasją. Jest przekonana, że obraz tak długo żyje, jak długo człowiek ma potrzebę  jego tworzenia.

Poeta Seweryn Goszczyński powiedział że „ sztuka powstaje z przyczyny poważnej, dla celu poważnego”.  Jestem przekonany, że twórczość Ewy jest autentyczna i poważna.

Zdjęcia z wernisażu