Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Wystawa fotograficzna Via Benedictina – dziedzictwo benedyktyńskie w Europie Środkowej

Od 23 września zapraszamy serdecznie na pokonkursową wystawę fotograficzną prezentującą historyczne klasztory benedyktyńskie w Czechach, w Polsce, na Słowacji i na Węgrzech.

Na konkurs fotograficzny Via Benedictina zorganizowanego w ramach projektu współfinansowanego przez Fundusz Wyszehradzki wpłynęło łącznie ponad 440 zdjęć z szesnastu byłych i aktualnych klasztorów benedyktyńskich w Europie Środkowej.

Jury wybrało trzy najlepsze zdjęcia oraz po jednym, najciekawszym z każdego klasztoru.

Rezultaty ich wyboru można obejrzeć na wystawie.

Wernisaż:

23 września, godz. 18.00, sala Petrus (Wielka Ruina)

Wystawa można oglądać do 30 listopada codziennie od 10.00 – 17.00. Wstęp wolny

 WYSTAWA PRZEDŁUŻONA DO ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA. Zapraszamy od 10.00 – 16.00

Jury obradowało w składzie:

z Czech:

Dan Friedlaender: asystent w Zakładzie Fotografii i grafik w studio FRVR

Marcela Lilingová: dyrektor muzycznego festiwalu „Za poklady Broumovska”, pracownik w centrum kultury i edukacji, fotograf-amator.

Martin Stecker: wykładowca w Zakładzie Fotografii i szef zakładu Studia Fotografii w Pradze. Zajmuje się m.in. fotografią na potrzeby promocji turystyki i architektury.

Z Polski:

Br. Borys Kotowski OSB – mnich w opactwie Benedyktynów w Tyńcu

Dr Magdalena Kunińska – asystent w Zakładzie Dziejów Myśli o Sztuce i Metodologii Historii Sztuki IHS UJ. W polu jej zainteresowań pozostaje m.in. oraz teoria i praktyka w wykorzystanie reprodukcji w historii sztuki oraz media przedstawiania dzieł, w tym grafika, odlewy gipsowe i fotografia. Jest badaczką w projekcie Fototeki IHS UJ, realizowanym ze środków NPRH i dotyczącym kolekcji fotografii zabytków polskich w zbiorach Fototeki UJ

Jacek Świderski – fotograf, absolwent wydziału fotografii szkoły filmowej FAMU w Pradze, PWSFTiT im.L.Schillera w Łodzi, Lídová Konservatoř w Ostravie, stypendysta Middlesex University w Londynie. Fotograf oraz osoba odpowiedzialna za kreację w agencji FOTOTERMINAL, kierownik Pracowni Fotografii w Muzeum Narodowym w Krakowie, wykładowca fotografii.

Ze Słowacji

Matej Sanitrar – fotograf, wystawiał w Bańskiej Bystrzycy, w Senec, w Liptovsky Mikulas i w Nowym Jorku. Kierował projektem „Translands” na Słowacji badającym klasztory i ich wpływ na rozwój regionu.

Wyniki konkursu:

1 miejsce – Dagmara Kwolek, zdjęcie opactwa Benedyktynów w Tyńcu

2 miejsce – Olaf Olszewski, zdjęcie klasztoru w Mogilnie

3 miejsce – Wojciech Domagała, zdjęcie sanktuarium na Świętym Krzyżu

Wyróżnienia: Wojciech Kukuczka i Tomasz Trojan

Gratulujemy